Wszystkie zamówienia dokonane w okresie zimowym będą realizowane wczesną wiosną zgodnie z kolejnością składania zamówień i dokonywania wpłat. Wstępny termin rozpoczęcia wysyłek to 8 marca 2021 roku, jednak podana data może ulec niewielkiej zmianie zależnie od warunków pogodowych. 

koszt_wysylki.jpg

Najczęściej kupowane

Rośliny ogrodowe -dobór i rozstawa

Rośliny ogrodowe -dobór i rozstawa
27612

Wybierając rośliny do ogrodu kierujemy się głównie ich pięknym wyglądem i ciekawą formą. Powinniśmy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wymagania uprawowe i dobrze zastanowić się, czy jesteśmy w stanie im sprostać. Odpowiedni dobór roślin do warunków jakie panują w naszym ogrodzie gwarantuje nam ich piękny wzrost i kwitnienie. Jeżeli już dobierzemy rośliny ogrodowe, przystępujemy do ich umieszczenia w ogrodzie. Zaczynamy się wówczas zastanawiać, w jakiej odległości należy je posadzić. Otóż rozstawa roślin ogrodowych zależy od gatunku, docelowej wielkości rośliny i od efektu jaki chcemy uzyskać. Warto więc przed zakupem roślin dokładnie przemyśleć, które z nich będą się ładnie prezentować i dobrze rosnąć w naszym ogrodzie.

Kwiaty ogrodowe – odpowiedni dobór

Wybierając kwiaty ogrodowe kierujemy się głównie ich walorami estetycznymi. Musimy wziąć jednak pod uwagę przede wszystkim ich wymagania uprawowe. Istnieją gatunki, które rozwijają się prawidłowo jedynie w optymalnym dla nich miejscu. Należy poznać, więc warunki panujące w naszym ogrodzie i odpowiednio do nich zastosować rośliny o zbliżonych preferencjach siedliskowych. Istniejące warunki glebowe można oczywiście zmodyfikować, jednak im większa zgodność roślin z siedliskiem tym trwalszy efekt. Odpowiedni dobór kwiatów ogrodowych wymaga określenia rodzaju i właściwości gleby oraz jej stanu. Niektóre gatunki roślin posiadają w tym zakresie specjalne wymagania, dlatego warto zbadać glebę i sprawdzić jej odczyn. Dobierając kwiaty ogrodowe zwracamy uwagę na to, jakie stanowisko one preferują. Pod żadnym pozorem nie należy sadzić roślin cieniolubnych na stanowisku słonecznym, ani umieszczać tych kochających słońce w cieniu. Bardzo istotna jest także siła wzrostu danego gatunku. Są rośliny, które niewiele przyrastają oraz takie, które w czasie jednego sezonu zwielokrotniają swoją powierzchnię. Pamiętamy o tym, aby roślin ekspansywnych, nie sadzić w sąsiedztwie roślin słabiej rosnących. Warto jest zgłębić wiedzę na temat kwiatów, które zamierzamy posadzić. Często rośliny oddziałują na siebie w pozytywny lub negatywny sposób. Zjawisko to określane jest mianem allelopatii. Niektóre kwiaty ogrodowe wydzielają substancje chemiczne, które mogą wpływać na wzrost i rozwój innych roślin, żyjących w bliskim sąsiedztwie. Odpowiedni dobór kwiatów ogrodowych powinien uwzględniać także rodzaj systemu korzeniowego danej rośliny, szybkość wzrostu i długość życia, odporność na szkodniki i infekcje chorobowe oraz intensywność pielęgnacji. 

Porada! Jeśli masz dużo czasu, który chętnie poświęcasz na zajmowanie się ogrodem wybór kwiatów ogrodowych jest niemalże nieograniczony, jednak jeśli należysz do ludzi zapracowanych i nie masz wiele czasu na pielęgnację wybierz rośliny o jak najmniejszych wymaganiach np. gailardie, nachyłki, rozchodniki, rojniki, kostrzewy itp.

Kwiaty ogrodowe -rozstawa

Dobierając kwiaty ogrodowe należy uwzględnić ich ekspansywność i posadzić je w odpowiedniej rozstawie, czyli optymalnych odległościach od siebie. Zazwyczaj przyjmuje się , że odległości sadzenia kwiatów ogrodowych wynoszą 10-30 cm w przypadku roślin niskich i co najmniej połowę wysokości w przypadku roślin wysokich. Odległości sadzenia powinny być zawsze dostosowane do pokroju osiąganego przez rośliny, tak aby można było zaprezentować ich walory dekoracyjne. Wcześniej warto upewnić się czy dane rośliny powinny być sadzone w grupie czy jednak pojedynczo. Niektóre gatunki niezbyt korzystnie prezentują się w skupisku, inne właśnie wtedy dają znaczący efekt. Rozstawa kwiatów ogrodowych zależy przede wszystkim od tego jakie będą docelowe rozmiary rośliny oraz od efektu jaki chcemy uzyskać.

Przykład! Majestatyczny i okazały miskant 'Malepartus' ze względu na swoje pokaźne rozmiary i walory będzie wyglądał pięknie sadzony pojedynczo, natomiast niewielka, kępkowa kostrzewa 'Eliah Blue' zdecydowanie lepiej swe wdzięki ukaże  sadzona w niewielkich grupkach

Na zdjęciu Miskant 'Malepartus' w nasadzeniu pojedynczym 

Na zdjęciu poniżej grupowe nasadzenie kostrzewy 'Eliah Blue' na skalniaku

Komentarze ()

Ostatnie Wpisy

Żurawki i żuraweczki -kolorowe rośliny ogrodowe

Żurawki i żuraweczki -kolorowe rośliny ogrodowe

Propozycje ciekawych, barwnych odmian żurawek i żuraweczek oraz wskazówki dotyczące ich uprawy.
Czytaj dalej
Skalniak -dobór roślin

Skalniak -dobór roślin

Wskazówki, które mogą okazać się pomocne przy wyborze roślin na skalniak. Propozycje gatunków, które będą dobrze rosły i pięknie prezentowały się na skalniaku.
Czytaj dalej
Hosta -odmiany na stanowiska słoneczne

Hosta -odmiany na stanowiska słoneczne

Funkie są popularnymi roślinami do miejsc cienistych. Nieliczne odmiany tolerują jednak słońce.
Czytaj dalej
Rośliny ogrodowe -dobór i rozstawa

Rośliny ogrodowe -dobór i rozstawa

Jak wybrać odpowiednie rośliny do ogrodu i jak zaplanować ich posadzenie
Czytaj dalej
Kwiaty długo kwitnące

Kwiaty długo kwitnące

Propozycje najbardziej wdzięcznych bylin o najdłuższym okresie kwitnienia
Czytaj dalej
Sadzenie roślin ogrodowych -termin, gleba i rozstawa

Sadzenie roślin ogrodowych -termin, gleba i rozstawa

Praktyczne wskazówki dotyczące podstaw sadzenia roślin. 
Czytaj dalej