Funkie zwane hostami (łac. Hosta) kojarzą się nam z typowymi roślinami do miejsc cienistych. Istnieją jednak odmiany, które z powodzeniem można uprawiać także na stanowiskach słonecznych. Miejsca mocno nasłonecznione nie są jednak wskazane. Zbyt intensywne, południowe słońce powoduje oparzenia liści oraz szybką utratę wody, a to prowadzi do zamierania roślin. Najlepsze będzie więc stanowisko, gdzie dociera poranne lub popołudniowe słońce. Odmiany hosty przeznaczone na stanowiska słoneczne wymagają stale wilgotnego podłoża. Chcąc zapewnić im odpowiednią ilość wody, warto dodać do ziemi torfu oraz kompostu. Dodatkowo można także zastosować ściółkowanie gleby, chroniące przed nadmierną utratą wody.

Funkia -odmiany do słońca

Funkia 'Gold Standard' -wyjątkowa funkia o liściach zmieniających zabarwienie. W okresie wiosennym są one jasnozielone, później stają się złote lub kremowe. Każdy liść posiada wąską, ciemnozieloną obwódkę, która dodatkowo podkreśla jego piękne ubarwienie. Odmiana 'Gold Standard' jest polecana na stanowiska półcieniste, a także do słońca.
Funkia 'Sum and Substance' -odmiana funkii, która świetnie radzi sobie na miejscach słonecznych. Charakteryzuje się dużymi, sercowatymi liśćmi, które początkowo mają piękną, złotą barwę, a z czasem delikatnie zielenieją. Jest to odmiana funkii wyróżniona AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe. Osiąga 80 cm wysokości i 150 cm średnicy.
Funkia 'Pauls Glory' -dorasta do 40 cm wysokości i 65 cm średnicy. Liście młodych okazów są pofalowane i osadzone na krótkich ogonkach, natomiast u starszych egzemplarzy powierzchnia liści staje się gładka, a ogonki się wydłużają. Środek blaszki liściowej hosty 'Pauls Glory' wiosną jest żółto-zielony, później staje się kremowy, prawie biały, natomiast obrzeżenie liści ma piękną, intensywnie niebieską barwę. Jest to odmiana funkii, która nadaje się do słońca.
Funkia 'Minuteman' -odmiana o delikatnie pofalowanych, zwiniętych do środka, błyszczących liściach. Środek blaszki liściowej jest ciemnozielony, a granica marginesów kremowo-biała. Funkia 'Minuteman' to odmiana, która sprawdzi się na stanowiskach, gdzie dociera przedpołudniowe słońce. Osiąga 60 cm wysokości oraz 30 cm średnicy.

Inne funkie na miejsca słoneczne

Funkia 'Kingsize' -odmiana hosty nadająca się do miejsc słonecznych. Osiąga imponujące rozmiary, około 120-140 cm wysokości oraz 200-250 cm średnicy. Wytwarza bardzo duże, zielone liście z regularnym żebrowaniem wzdłuż głównych nerwów oraz wspaniałym połyskiem. W momencie kwitnienia wytwarza piękne, lawendowe kwiaty.
Funkia 'Jurrasic Park' -gigant wśród host. Wytwarza ogromne, sercowate, twarde liście, które z wiekiem stają się pomarszczone. Cała karpa może osiągnąć nawet do 1,3 m wysokości. Hosta 'Jurrasic Park' to odmiana, która świetnie sprawdzi się w miejscach słonecznych.
Funkia 'Glad Tidings' -dorasta do 45 cm wysokości i 60 cm średnicy. Jest to odmiana hosty, która wyróżnia się cytrynową barwą oraz ciekawą formą liści. Są one niewielkie, sercowate z kubełkowo wygiętymi brzegami. Kwitnie w czerwcu i lipcu na piękny blado lawendowy kolor. Hosta 'Glad Tidings' pomimo swej jaskrawej barwy wspaniale radzi sobie na miejscach słonecznych.
Funkia 'Delta Dawn' -odmiana o pięknym letnim wybarwieniu. Liście są wtedy żółte, otoczone kremowym, prawie białym marginesem. Osiąga 50 cm wysokości. Hosta 'Delta Dawn' to odmiana sprawdzająca się w miejscach słonecznych. Dodatkowo u starszych okazów blaszka liściowa jest pięknie pomarszczona.

Funkie znoszące słońce –inne propozycje

Funkia 'Color Glory' -odmiana o dużych, twardych liściach. Ubarwienie funkii 'Color Glory' jest zielonkawo-żółte w okresie wiosennym, latem natomiast staje się złociste z oliwkowym marginesem. Jest to hosta doskonale znosząca słońce. Osiąga 70 cm wysokości i 120 cm szerokości.
Funkia 'Cherry Berry' -wytwarza wydłużone, mocno błyszczące liście. Środek blaszki liściowej jest złoto-kremowy z ciemnym marginesem. Całość tworzy wspaniały kontrast barwny. Dodatkowego uroku dodają funkii czerwone łodyżki kwiatowe. Funkia 'Cherry Berry' obficie kwitnie i świetnie znosi słońce.
Funkia 'Beach Boy' -dorasta do 50 cm wysokości i 60-70 cm średnicy. Wytwarza sztywne, grube, sercowate liście. Środek blaszki ma piękną cytrynowo- żółtą barwę, a obrzeżenie jest w chłodnym, niebiesko-zielonym kolorze. Białe kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Funkia 'Beach Boy' to odmiana, która bardzo dobrze znosi słońce.
Funkia 'Orange Marmolade' -wyjątkowa odmiana o liściach, które początkową mają piękną, złotą barwę liści, a następnie stają się kremowo-białe. Każdy z liści posiada zielony, nieregularny margines. Funkia 'Orange Marmolade' to odmiana, która nadaje się także do słońca.