Funkie (łac.Hosty) to niezwykle odporne, piękne, długowieczne byliny. Ich ozdobę stanowią głównie liście, które zachwycają kształtem, wielkością, fakturą oraz kolorystyką. W okresie letnim na dłuższych łodyżkach ponad ulistnieniem pojawiają się okazałe kwiaty, które dodają bylinie uroku. Ogromnym atutem hosty jest to, że potrafi się ona pięknie przebarwiać w trakcie sezonu. Dodatkowo ta sama odmiana może wyglądać zupełnie inaczej posadzona na różnych stanowiskach. Obecnie powstaje wiele nowych odmian, a każda z nich jest niepowtarzalna i godna uwagi. Hosty to wyjątkowe byliny, które fantastycznie rozświetlą i ożywiają cieniste zakątki ogrodu, wprowadzając do nich nieco koloru.

Uprawa funkii

Funkia to roślina, które preferuje stanowiska cieniste lub pół cieniste, jednak istnieją odmiany, które tolerują również większe nasłonecznienie ('Sum and Substance', 'Delta Dawn', 'Jurrasic Park', 'Minuteman', 'Color Glory', 'Kingsize' i wiele innych). Odmiany barwne wymagają stanowiska, gdzie docierają poranne lub wieczorne promienie słoneczne. Dzięki temu nabierają one pięknych kolorów. Do uprawy funkii najlepsza będzie gleba żyzna, próchnicza, lekka, wilgotna. Niektóre odmiany charakteryzują się szybkim i dynamicznym wzrostem, inne rosną powoli i potrzebują nawet kilku lat, aby osiągnąć docelowe rozmiary oraz typowe dla nich cechy takie jak faktura, kształt czy barwa ulistnienia. Funkie są roślinami w pełni mrozoodpornymi.

Pielęgnacja funkii

Pielęgnacja funkii ogranicza się jedynie do regularnego podlewania w okresach suszy, uzupełniającego nawożenia oraz oczyszczenia karpy z obumarłych liści jesienią lub wczesną wiosną. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Roślinę podlewamy tak, aby woda, nie spływała po liściach. Postępując w ten sposób, zapobiegamy chorobom grzybowym oraz poparzeniom liści, gdyż krople wody utrzymujące się na powierzchni blaszki, działają jak soczewki. W przypadku host niebieskich woda spłukuje również woskowy nalot, pozbawiając je charakterystycznego koloru. Hosty nie wymagają częstego nawożenia. Byliny odżywiamy kilka razy w sezonie lub dostarczamy im nawóz o spowolnionym działaniu. Pod koniec sierpnia należy całkowicie zaprzestać nawożenia, aby byliny mogły przygotować się do zimy.

Hosty -polecane odmiany

Obecnie dostępnych jest wiele bardzo ciekawych odmian funkii, które urzekają bogactwem barw oraz kształtów. Biorąc pod uwagę docelowe rozmiary hosty dzielimy na:

 • -miniaturowe (7,5-15 cm)
  -małe (15-30 cm)
  -średnie (30-60 cm)
  -duże (60-90 cm)
  -bardzo duże (75-90 cm)
  -giganty (powyżej 90 cm)
 •  

Hosty giganty -odmiany powyżej 90 cm

Funkie giganty tworzą imponujących rozmiarów kępy. Wśród nich na uwagę zasługuje odmiana 'Empress Wu' osiągająca 130 cm wysokości i 270 cm średnicy. Jej potężne liście (70 cm długości i 65 cm szerokości) mają wyjątkowy, sino zielony kolor z delikatnym połyskiem. Funkia 'Jurrasic Park' dorastająca do 130 cm wysokości, zachwyca okazałymi, twardymi, sercowatymi liśćmi. Do gigantów zaliczamy także odmianę 'Kingsize', wyróżniającą się dużym, soczyście zielonym ulistnieniem, zdobionym dodatkowo regularnym żebrowaniem oraz eleganckim połyskiem. Osiąga ona nawet do 120-140 cm wysokości i 200-250 cm szerokości. Należy pamiętać, że zdolność tych odmian funkii do osiągania gigantycznych rozmiarów docelowych nie zawsze idzie w parze z ich szybkim wzrostem. Często właśnie te największe funkie przyrastają najwolniej, a ostateczny rozmiar osiągają po wielu latach uprawy.

Hosty bardzo duże (75-90 cm)

Nie brakuje też odmian funkii o nieco mniejszych rozmiarach niż grupa gigantów, jednak nadal wyróżniających się imponującymi rozmiarami. Odmiana 'Big Daddy' zaliczana jest do bardzo dużych funkii. Wytwarza okazałe, sercowate liście w pięknym, kredowo niebieskim kolorze. Dorasta do 90 cm wysokości i 120 cm szerokości. W czołówce bardzo dużych funkii jest popularna, złotolistna odmiana 'Sum and Substance'. Osiąga 80 cm wysokości i 150 cm średnicy. Początkowo złocista barwa liści z czasem przechodzi w delikatny, zielony kolor. 'Liberty' to funkia, której liście wyróżniają się piękną, oliwkowo-zieloną barwą, podkreśloną złocistym marginesem. Odmiana ta dorasta do 90 cm wysokości i podobnej średnicy.

Hosty duże (60-90 cm)

Do mniejszych ogrodów można wprowadzić funkie z tej grupy. Ciekawą odmianą jest 'Color Glory', która zaliczana jest do funkii dużych. Posiada okazałe, twarde liście, które wiosną są zielonkawo-żółte, natomiast latem nabierają pięknej złocistej barwy, która fantastycznie współgra z oliwkowym marginesem. Bylina osiąga 70 cm wysokości i 120 cm szerokości. Funkia 'Nothern Exposure' (90 cm wysokości i 170 cm szerokości) z kolei zachwyca oliwkowo-niebieskim ulistnieniem. Powierzchnia blaszki zdobiona jest szeroką, nieregularną obwódką , której barwa wiosną jest złocista, a następnie staje się kremowa. Na uwagę zasługuje też 'Guardian Angel'. To odmiana o dużych liściach w pastelowych kolorach. Dorasta do 60-70 cm wysokości i 90-120 szerokości.

Hosty średnie (30-60 cm)

Nie brakuje też odmian o mniejszych rozmiarach docelowych. Do średnich odmian należy 'First Frost' dorastająca do 45 cm wysokości i 70 cm szerokości. Posiada sztywne, wydłużone, niebieskie liście z wyraźnym, kremowo-białym obrzeżeniem. Godną uwagi jest również 'Sunset Grooves' (40 cm wysokości i 60 cm szerokości). To odmiana o okrągłych liściach z żółtym centrum i szerokim, ciemnym marginesem. 'Firn Line' jest jeszcze jedną ciekawą odmianą średniej wielkości funkii, osiąga 40 cm wysokości. Liście byliny są niebieskie z szerokim, białym obrzeżeniem.

Hosty małe (15-30 cm)

Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca w ogrodzie, warto wybrać funkie małe. Z tej grupy polecaną odmianą jest 'Rainbow's End'. Jest to funkia o błyszczących, ciemnozielonych liściach zdobionych, złocistymi akcentami. Dorasta do 30 cm wysokości i 50 cm średnicy. Nieco inna jest hosta 'Lakeside Little Tuft' (25 cm wysokości i 30 cm średnicy). Tworzy nastroszone czuprynki o wyrazistym ubarwieniu. Wąskie, żółto-białe centrum fantastycznie współgra z ciemnozielonym, lekko falowanym marginesem.

Hosty miniaturowe (7,5-15 cm)

Ta grupa funkii jest specyficzna. Jej przedstawicielki można wykorzystać w małych ogródkach, na skalniakach lub jako wykończenie rabat. Funkia 'Blue Mouse Ears' to urocza, miniaturowa odmiana, której liście kształtem przypominają uszy myszy. Małe, grube, niebiesko-zielone liście tworzą niewielkie, zwarte kępki, osiągające zaledwie 15 cm wysokości i 30 cm szerokości. Nieco podobna jest 'Mighty Mouse'. Jest to kolejna hosta w wersji mini. Posiada grube, mięsiste liście, których środek początkowo jest zielony, otoczony żółtym marginesem. W miarę rozwoju centrum staje się niebiesko-zielone, a obrzeżenie kremowe, niemalże białe. Bylina dorasta do 12-15 cm wysokości i 30 cm średnicy.

Najciekawsze odmiany funkii

Każda funkia jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Jednak niektóre z nich szczególnie wyróżniają się na tle pozostałych. Taką odmianą jest z całą pewnością 'White Feather', której liście ze względu na brak chlorofilu wiosną są niemalże białe. Kolejną ciekawą odmianą funkii jest 'Cherry Berry', wyróżniająca się długim i obfitym kwitnieniem. Jej urocze, fioletowe kwiaty osadzone są na charakterystycznych, długich, czerwonych łodyżkach. Godna uwagi jest też hosta 'Praying Hands', która posiada silnie poskręcane liście, wzniesione ku górze. Wyjątkową odmianą funkii jest również 'Aphrodite'. Jej jasnozielone, błyszczące, faliste liście stanowią doskonałe tło dla okazałych, białych kwiatów, które zachwycają nie tylko pięknym wyglądem, ale także zapachem.