Kwiaty stanowią wspaniałą ozdobę naszych ogrodów, zachwycając bogactwem barw i kształtów. Dodatkowo niektóre gatunki pięknie pachną, przyciągając motyle i inne owady. Wszystkim miłośnikom kwiatów zależy na tym, aby tworzony przez nie niezwykły efekt dekoracyjny utrzymywał się jak najdłużej. Chcąc cieszyć się kolorowym ogrodem przez długi czas warto jest sięgnąć po kwiaty długo kwitnące, których najwięcej znajdziemy wśród bylin. Wśród niezwykle bogatej oferty można znaleźć rośliny, które kwitną od wiosny aż do samej jesieni. Byliny długo kwitnące są fantastyczną, kolorową ozdobą rabat nawet przez cały sezon -to dzięki nim nasze ogrody mogą być kolorowe nie tylko wiosną, ale również latem i jesienią.

Byliny długo kwitnące

Nachyłek lancetowaty 'Sterntaler' (Coreopsis lanceolata) –tworzy luźne pędy, osiągając 40 cm wysokości. Jest to bylina długo kwitnąca o dużych, żółtych kwiatach z brązowym akcentem u nasady płatków. Kwiaty pojawiają się licznie od maja do października. Warto podkreślić, że dodatkowo jest to gatunek o bardzo małych wymaganiach.

Ostrogowiec czerwony 'Coccineus' (Centranthus ruber) -to bylina o wzniesionych, wiechowatych pędach z bujnymi kwiatostanami. W momencie, gdy kwiaty przekwitają, równolegle pojawiają się kolejne. Dodatkowo są one w pięknym różowo-czerwonym kolorze. Jest to długo kwitnąca bylina, wytwarzająca kwiatostany od maja do sierpnia i powtórnie we wrześniu.

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) -kwitnie od maja do września. Na wyróżnienie zasługuje odmiana 'Max Frei' -tworząca gęsto ulistnione kępy. W momencie kwitnienia wśród liści pojawiają się liczne, drobne kwiaty o fioletowo-różowej barwie. Inną ciekawą odmianą jest 'Elke' -to bylina o pięknych, intensywnie różowych kwiatach z kremowym obrzeżeniem płatków i wyrazistej barwie unerwienia, kwitnie równie długo.

Żurawki (Heuchera sanguinea), a wśród nich żurawka krwista 'Ruby Bells' -która w przeciwieństwie do innych odmian ozdobna jest głównie z kwiatów o pięknym, krwisto czerwonym kolorze. Barwa kwiatów wspaniale kontrastuje z jasno zielonym ulistnieniem żurawki. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa aż do lipca. Długo kwitnącą żurawką jest również LITTLE CUTTIE 'Sweet Tart'. Jest to miniaturowa odmiana o limonkowo-złocistych liściach, utrzymujących swe piękne zabarwienie przez cały sezon. Kwitnie od maja do października wytwarzając intensywnie różowe kwiaty.

Posłonek ogrodowy (Helianthemum hybridum) -to krzewinka skalna, będąca jedną z najdłużej kwitnących roślin ogrodowych na skalniaki. Na uwagę zasługują odmiany kwitnące od maja aż do września: 'Henfield Brilliant'- o pięknych, pomarańczowych kwiatach, 'Cerise Queen' -odmiana cechująca się pełnymi kwiatami o purpurowo-czerwonej barwie, 'The Bride' -wytwarzająca piękne, białe kwiaty z wyrazistym, cytrynowym oczkiem oraz 'Ben Hope' -o intensywnie różowych kwiatach z żółtymi pręcikami.

 

Inne kwiaty długo kwitnące

Kocimiętka 'Walker's Low' (Nepeta fassena) -swym pięknym zapachem wabi motyle, owady oraz koty. Kwitnie od maja do września zachwycając pięknymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Tworzy pokaźne kępy wysokości około 50 cm.

Ostnica mocna 'Pony Tails' (Stipa tennuissima) –jest to długo kwitnąca, malownicza trawa ozdobna o bardzo cienkich liściach. Charakteryzuje się oryginalnym, lekkim, zwiewnym pokrojem. Kwitnie od czerwca do października wytwarzając luźne, włoskowate wiechy.

Liliowiec 'Stella de Oro' (Hemerocallis) -od czerwca do października wytwarza przepiękne, złociste, gęste kwiatostany. Jest najdłużej kwitnącym liliowcem na świecie, podczas jednego sezonu dorosła karpa potrafi wytworzyć nawet 500 kwiatów!

 

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) -tworzy regularne kępy o wzniesionych pędach. Jest to bylina wieloletnia, długo kwitnąca o pięknych kwiatostanach. Kwitnie od czerwca do września. Na uwagę zasługuje kompaktowa odmiana 'New Dimension Blue', która wytwarza urocze, pionowe kwiatostany o niebiesko-fioletowym zabarwieniu oraz 'New Dimension Rose' -o wyprostowanych kwiatostanach w różowym kolorze.

Rdest pokrewny (Persicaria affine) -ciekawa bylina wieloletnia, obficie i długo kwitnąca. Wytwarza piękne kwiaty w postaci kłosów na dłuższych szypułkach. Kwiatostany w pąkach są w intensywnym czerwonym kolorze, a rozkwitając różowieją, co daje fantastyczny efekt. Rdest pokrewny kwitnie od lipca do października.

Perovskia łobodolistna 'Blue Spire' (Perovskia atriplicifolia) -jest to podkrzew o obfitym i długim kwitnieniu. Charakteryzuje się srebrzystą barwą pędów oraz intensywnym zapachem. W momencie kwitnienia wytwarza niebieskie, drobne kwiatki zebrane w duże wiechy. Kwitnie od połowy lipca do końca września.