Skalniak to miejsce, gdzie roślinność przeplata się z kamieniami, skałami, skarpami, murkami, tarasami. Tworzy on w ogrodzie namiastkę górskiego krajobrazu, jednak nie musi być jego wiernym odzwierciedleniem. Zakładając skalniak w ogrodzie należy wszystko dokładnie zaplanować, przygotować podłoże, kamienie oraz odpowiednio dobrać rośliny. Kształt skalniaka może być dowolny, jednak jeżeli chcemy, aby całość wyglądała naturalnie, należy unikać figur geometrycznych. Zakładając skalniak w ogrodzie warto zadbać o to, aby jak najlepiej wkomponował się on w otoczenie.

 

Skalniak w ogrodzie -odpowiednie miejsce

Zanim przystąpimy do zakładania skalniaka, musimy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, w którym będzie on usytuowany. Najlepiej jest stworzyć skalniak w wyeksponowanym miejscu ogrodu lub takim, które jest często użytkowane np. przy tarasie, altance czy oczku wodnym. Należy zadbać o to, aby skalniak dobrze wkomponował się w ogród i stworzył razem z nim harmonijną całość. Im bardziej naturalny wygląd skalniaka tym lepszy efekt, dlatego warto wykorzystać wzniesienia czy też wgłębienia, które są już w ogrodzie. Skalniak można stworzyć zarówno na stanowisku słonecznym jak i cienistym. Należy jednak pamiętać o tym, że od stopnia nasłonecznienia zależy to, jakie rośliny będą mogły zostać posadzone. Większość roślin skalnych preferuje stanowiska o dużej ilości światła. Zakładając skalniak w miejscu cienistym będziemy mieć mniejszą ilość gatunków do wykorzystania.

 

 

Skalniak -wybór kamieni

Najważniejszym elementem skalniaka są kamienie, nadające całości górskiego charakteru i będące doskonałym tłem dla roślin. Powinny one zajmować około 50 % powierzchni. Najlepiej wybierać kamienie nieregularne o ostrych krawędziach, dzięki czemu całość będzie wyglądała bardzo naturalnie. Najczęściej wykorzystywanymi kamieniami do zakładania skalniaka w ogrodzie są dolomity, granity, wapienie, bazalty. Wybór kamieni na skalniak zależy przede wszystkim od rodzaju założenia i dostępności określonego materiału.

Skalniak -odpowiednie podłoże

Zakładając skalniak należy odpowiednio przygotować podłoże, biorąc pod uwagę wymagania glebowe roślin, które zamierzamy na nim posadzić. Większość roślin skalnych preferuje podłoże lekkie, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne z niewielką domieszką kompostu. W przypadku ziemi gliniastej, należy dodać do niej żwiru,piasku oraz próchnicy. Natomiast zbyt piaszczyste podłoże wzbogacamy w glinę i próchnicę. Podłoże powinno przede wszystkim szybko wchłaniać wodę i nie doprowadzać do jej zastojów. W przypadku ciężkiej, zwięzłej gleby trzeba zadbać o właściwy drenaż głębszych warstw podłoża, poprzez wkopanie gruzu ceglanego, grubego żwiru i zbędnych kamieni.

Jak zrobić skalniak

Chcąc zrobić skalniak w ogrodzie, najpierw dokładnie oczyszczamy i odchwaszczamy miejsce, w którym ma się on znaleźć. Kiedy stanowisko jest już odpowiednio przygotowane możemy układać pierwszą warstwę kamieni, która powinna otoczyć całą wyznaczoną powierzchnię. Wnętrze utworzonego w ten sposób zagonu wypełniamy ziemią na wysokość kamieni. Następnie dokładnie ją udeptujemy i dalej układamy kamień po kamieniu, unikając łączących się szczelin. Boki skalniaka powinny zwężać się ku górze, aby kamienie były mocno osadzone i nie ześlizgiwały się. W ten sposób budujemy założenie warstwa po warstwie, aż osiągniemy pożądaną wysokość. Puste przestrzenie zrobionego przez nas skalniaka, dokładnie wypełniamy ziemią i obsadzamy.